Przewodniczący Wydziału: SSR Ewa Gradowska
Sekretariat pok. 214
42-500 Będzin, ul. Jana Sączewskiego 23
Kierownik sekretariatu: Agnieszka Kamińska
Telefon: 32 368 81 12, 32 368 81 13, 32 368 81 47, 32 368 81 79, 32 368 81 89
Kontakt e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sędziowie:
- SSR Cok Katarzyna
- SSR Gradowska Ewa
- SSR Krauzowicz – Bryś Magdalena
- SSR Łuczyńska Magdalena
- SSR Szatan Joanna
- SSR Rubik – Schweinberger Karolina
- SSR Magdalena Natkaniec
Referendarze:
- RSR Magdalena Śnieg
- RSR Klaudia Panfil
- RSR Piotr Chrzan
Asesorzy:
- ASR Sandra Wojtoń
Pliki do pobrania:
Jak uzyskać protokół elektroniczny z rozprawy lub kserokopię protokołu?
W celu uzyskania protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, albo obraz i dźwięk należy złożyć pisemny wniosek do sądu, w którym toczy się sprawa, w biurze podawczym lub wysłać za pośrednictwem operatora pocztowego.
Wysokość opłaty od wniosku o wydanie na podstawie akt zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia (na płycie CD) określona została w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych ( art. 77 ust. 1a ) i wynosi ona 20 zł za zapis.
Opłatę od wniosku o wydanie kopii dokumentu, znajdującego się w aktach sprawy, pobiera się w kwocie 20 złotych za każde rozpoczęte 20 stron wydanej kopii.
Załączniki:
1. Wniosek o udostępnienie zapisu (*DOC)
Właściwość miejscowa
Sąd Rejonowy w Będzinie jest jednostką organizacyjną w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Sosnowcu (od dnia 1 kwietnia 2022 r.). Zgodnie z § 3 ust. 33 lit. a Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 grudnia 2018r. (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1269 ze zm.) w sprawie ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz zakresu rozpoznawanych przez nie spraw, Sąd Rejonowy w Będzinie jest właściwy do rozpoznawania spraw dla miast: Będzin, Czeladź i Wojkowice oraz gmin Bobrowniki i Psary oraz do rozpoznawania spraw z zakresu prawa: cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, karnego, pracy, a także do prowadzenia ksiąg wieczystych..
Właściwość rzeczowa
Zgodnie z art. 16 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego I Wydział Cywilny jest właściwy do rozpoznawania wszystkich spraw, z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądów okręgowych.
Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego,
do właściwości sądów okręgowych należą sprawy:
- o prawa niemajątkowe i łącznie z nimi dochodzone roszczenia majątkowe oprócz spraw o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka, o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa oraz o rozwiązanie przysposobienia,
- o ochronę praw autorskich i pokrewnych, jak również dotyczących wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych oraz o ochronę innych praw na dobrach niematerialnych,
- o roszczenia wynikające z Prawa prasowego,
- o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych, oprócz spraw o alimenty, o naruszenie posiadania, o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami, o uzgodnienie treści księgi wieczystej rzeczywistym stanem prawnym oraz spraw rozpoznawanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym,
- o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę o podziale spółdzielni,
- o uchylenie, stwierdzenie nieważności albo o ustalenie nieistnienia uchwał organów osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną,
- o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji,
- o odszkodowanie z tytułu szkody wyrządzonej przez wydanie prawomocnego orzeczenia niezgodnego z prawem,
- o roszczenia wynikające z naruszenia praw przysługujących na mocy przepisów o ochronie danych osobowych.